avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de comodat

Am un contract de comodat pentru sediu social, proprietarul apartamentului a decedat in urma cu ceva timp, iar mostenitoarea acestuia este de accord ca societatea noastra sa-si aiba in continuare sediul social la acea adresa. Ce acte trebuie sa depun la registru pentru a face modificarea? Cat dureaza?
Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 19:55, 4 Martie 2010
act aditional la contract, insotit de copie d epe certif de deces al autorului si certif de mostenitor al doamnei.se depun la orc si nu dureaza mai mult de 3 zile sa va iasa mentiunea..in mod normal..
radu2004 a scris:

Am un contract de comodat pentru sediu social, proprietarul apartamentului a decedat in urma cu ceva timp, iar mostenitoarea acestuia este de accord ca societatea noastra sa-si aiba in continuare sediul social la acea adresa. Ce acte trebuie sa depun la registru pentru a face modificarea? Cat dureaza?
Multumesc mult
Nu cred ca e vorba de o modificare propriu zisa , pt ca sediul societatii ramine acelasi. Daca s - a facut succesiunea puteti incheia un nou contract de comodat sau de inchiriere cu mostenitoarea si pe acesta sa l depuneti la RC ca dovada a detinerii spatiului. Ar fi de vazut si pe ce durata a fost incheiat contractul initial.
Trebuie sa va modificati contractul de comodat ,modificand numele noului proprietar, dupa ce persoana isi va finaliza actele succesiunii.
Eu nu vad sensul unei mentiuni la RC afara numai daca s-ar impune pentru ca a expirat sau expira in viitorul apropiat contractul de comodat. (si se doreste inchierea unui act aditional pentru prelungire).

Altfel nu inteleg de ce va chinuiti. Contractul de comodat nu inceteaza prin moartea comodantului, ci obligatiile asumate de el trec asupra mostenitorilor. (fara sa fie nevoie de vreo ...modificare de nume in contract)
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2010
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sediu social firma danabengy danabengy Buna, am o intrebare: eu si sotul meu dorim sa infiintam o firma, dar nu avem sediu social. Avem o casa la tara care a fost a socrilor mei, ambii decedati, ... (vezi toată discuția)
Cerere dizolvare firma didi12 didi12 Buna ziua, Sapatamana trecuta am primit de la tribunal o comunicare scrisa prin care registrul comertului cere dizolvarea societatii pentru expirarea ... (vezi toată discuția)
Procedura registru schimbare sediu declarare punct de lucru comerciantul comerciantul Am reusit sa fac cesiunea la RC Bucuresti si mi s-a spus ca e sediul expirat. Vreau sa schimb sediul la alta adresa si sa deschid un punct de lucru dar in ... (vezi toată discuția)