Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

daca o femeie este nascuta in 01.09.1963, are 34 ani vechime in munca din care 7 ani si 6 luni in grupa a II-a de munca, la ce varsta se poate pensiona anticipat respectiv la limita de varsta?
Limita de varsta pa 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata la 57 de ani si 6 luni, daca indepliniti conditia de stagiu de 41 de ani 4 luni. fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
La acest moment aveti 35 de ani si 9 luni de stagiu.
Poate solicita pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 6 luni, martie 2021.