avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

La ce data se poate pensiona anticipat o femeie nascuta in luna 07.1959 cu o vechime in munca de 30 ani si 8 luni dintre care 18 ani si 5 luni in grupa 2.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:42, 2 Octombrie 2015
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc un stagiu aferent(suplimentar)de 4 ani si 6 luni(3 luni/an).
30 de ani soi 8 luni + 4 ani si 6 luni = 35 de ani si 2 luni de stagiu
O reducere cu 4 ani a varstei standard de pensionare.
Limita de varsta la 57 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partial la 56 de ani si 6 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 9%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie anticipata mariastan20 mariastan20 Sunt nascuta pe 20.08.1959 am o vechime in munca de 35 ani din care 19ani 8 luni in grupa II de munca ,va rog sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Referitor pensie anticipata partiala ppxxpp ppxxpp Buna dimineata. Ma numesc Andrei Paula sunt nascuta la 24 09 1960 si as vrea sa stiu daca la pensia anticipata partial se adauga si cei 21 ani si 4 luni de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Nicoleta_daci Nicoleta_daci Buna seara! Vreau si eu sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie anticipat? - sunt nascuta in 1959 - am lucrat 18 ani grupa II, procent 100% + inca 15 ani. ... (vezi toată discuția)