Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

La ce data se poate pensiona anticipat o femeie nascuta in luna 07.1959 cu o vechime in munca de 30 ani si 8 luni dintre care 18 ani si 5 luni in grupa 2.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc un stagiu aferent(suplimentar)de 4 ani si 6 luni(3 luni/an).
30 de ani soi 8 luni + 4 ani si 6 luni = 35 de ani si 2 luni de stagiu
O reducere cu 4 ani a varstei standard de pensionare.
Limita de varsta la 57 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partial la 56 de ani si 6 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 9%.