Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Alegerea viceprimarului
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Alegerea viceprimarului

Viceprimarul unei comune are drept de vot in consiliul local? Ca din cate am auzit partidul care a dat vicele are dreptul sa trimita in consiliul local urmatorul candidat de pe lista de consilieri, deoarece viceprimarul nu mai poate sa isi exerciteze si functia de consilier local. Multumesc anticipat. O zi buna!
La noi nu a intrat urmatorul A fost ales viceprimarul si atat. O fi bine sau nu...
Viceprimarul este ales din randul consilierilor locali si nu cred ca poate fi inlocuit de o alta persoana.
art 57 alin (7) Pe durata exercitării mandatului, viceprimarul îşi păstrează statutul de consilier local, fără a beneficia de indemnizaţia aferentă acestui statut.
[ link extern ]