Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cota 1/4
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cota 1/4

Am urmatoare speta: detin un testament prin care sunt instituit legatar universal al unui unchi, unchiul a decedat ,am dezbatut succesiunea testamentara pe partea unchiului.
Sotia unchiului este decedata din anul 2000 iar unchiul nu stiu de ce nu a facut succesiunea .
Am inteles ca ,eu in calitate de legatar universal pot exercita orice actiune patrimoniala pe care ar fi putut unchiul sa o faca, ma gandesc oare as putea solicita deschiderea succesiunii pe partea sotiei unchiului, mi se pare normal sa beneficiez de bunurile pe care testatoarul le-ar fi putut obtine daca acesta ar fi fost in viata.

Multumesc astept pareri
Daca unchiul nu a fost renuntator dupa defuncta sotie, atunci inseamna ca o cota din patrimoniul sotiei, a intrat in patrimoniul unchiului, si ulterior vi l-a transmis dvs., fapt pentru care este firesc sa va culegeti drepturile.
tocmai acesta a fost motivul pt. care am prezentat aici aceasta speta, am vizitat 3 notari si mi-au spus ironic ca nu as avea niciun drept de pe urma sotiei defunctului, deoarece defuncta nu mi-a lasat mie testament si nici nu sunt ruda cu aceasta. Le-am indicat faptul ca nici nu trebuie sa fiu ruda deoarece in virtutea legatului pe universalitatea bunurilor defunctului si pe aspectul ca pot exercita orice drept ar fi putut exercita defunctul daca ar fi fost in viata, am calitatea de-a solicita deschiderea succesiunii si a revendica cota parte ce-i ar fi revenit defunctului de pe urma sotiei decedate. Voi introduce o actiune in constatarea calitatii. Multumesc.