Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie pentru intretinere intre liceu si facultate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie pentru intretinere intre liceu si facultate

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi lamuriti cateva probleme cu pensia de intretinere.
Sotul are un fiu care a implinit 18 ani in luna iunie 2016. In iulie a intrat la facultate. Pensia se suspenda pana la inceperea anului universitar sau care este procedura legala? Va mutumesc anticipat. C S
Pensia a incetat la implinirea varstei de 18 ani, si se va relua numai in baza unei hotarari judecatoresti daca tatal nu va plati de bunavoie. Daca tatal plateste de bunavoie,sa-si pastreze dovezi.
Vacantele nu sunt motiv de intrerupere a pensiei, pentru ca si in vacante copilul ala care nu se poate angaja are nevoie de mancare, de haine, intr-un cuvant traieste ... Majoratul este motiv de intrerupere.
Daca hotararea dispune pana la 18 ani atunci doar prin plata de buna voie se poate acoperi obligația de întreținere.

Daca in hotarare scrie 18 sau cel mai tarziu 26 daca continua studiile atunci va trebui sa isi achite aceasta obligație fara a conta vacanțele intersemestriale pt ca nici la liceu nu au contat de ex. Plus ca nevoia de întreținere este constantă.

Daca nu va achita pensie, copilul devenit major este titularul acțiunii de obligarea a tatălui la plata întreținerii făcând dovada continuării studiilor si a persistenței stării de nevoie.