Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda vigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda vigneta

Buna ziua,

Ne-am intors de curnd din concediu din Grecia. Am intrat in Bulgaria prin punctul de frontiera Makaza, de unde nu am putut sa achizitionam vigneta. Pana la prima benzinarie de la care am putut achizitiona vigneta au trecut cativa zeci de kilometrii.
Din fericire am reusit sa achizitionam o vigneta de la o benzinarie cunoscuta. La iesirea din Bulgaria aveam vigneta valabila in ziua aceea.
Totusi, acum am primit acasa un proces verbal pentru amenda.
Chiar daca am cumparat o vigneta cu valabilitate din aceeasi zi, se pare ca politistii din Bulgaria nu au tinut cont de asta.
Este posibil sa contestam amenda, bazandu-ne pe faptul ca pentru ziua respectiva aveam o igneta care era valabila, chiar daca a fost achizitionata mai tarziu, in aceeasi zi?

Multumesc
Chiar daca intelegeti sa contestati amenda,veti beneficia de hotarare judecatoreasca defavorabila,deoarece autoritatile detin baza tehnica de comparatie si pot proba ca achizitia rovinietei a avut loc ulterior momentului in care ati fost depistat si inregistrat fara rovinieta