Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... abuz presedinte asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

abuz presedinte asociatie proprietari

Buna ziua.
In urma cu 4 ani presedintele asociatiei de proprietari a dat o aprobare (fara a discuta in comitetul executiv, fara a discuta in adunarea generala si fara a cere acordul proprietarului afectat direct) unui magazin sa modifice fatada blocului. Cei de la magazin au facut 3 usi catre 3 incaperi: una cu pubele de gunoi, una cu deseuri (marfuri alimentare expirate, pana le duc la Protan sau le distrug), o incapere tehnica. Primele doua sunt sub dormitoarele ap. de la etajul 1, provocand discomfort olfactiv, gandaci, sobolani. In baza acestei aprobari magazinul a obtinut toate autorizarile. Va rog sa imi spuneti ce se mai poate face pentru desfiintarea incaperilor cu gunoi de sub dormitoare. Va multumesc pentru raspunsul dv.
mirela_v, utilizator
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa precizati date relevante
Care este statutul magazinului,este spatiu comercial prevazut in proiectul initial al cladirii sau este vorba despre spatiu cu destinatia de locuinta a carei destinatie a fost schimbata ?
Interventiile realizate respectiv executare de cai de acces instalare usi de acces ,deoarece necesita si implica interventii asupra sistemmului de rezistenta a cladirii,obligatoriu necesita proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism,completare in cartea tehnica a constructiei
Initial trebuie clarificata temeinicia si legalitatea executarii celor 3 cai de acces,functie de care pot fi sesizate anumite autoritati
Referitor la disconfortul generat de materialele perisabile depozitate,proprietarii afectati,pot sesiza autoritatile in drept=autoritatea de sanatate publica,garda de mediu- care functie de concluziile verificarilor ,au autoritatea si competenta sa dispuna masuri legale
Va multumesc pentru interventie. Parterul blocului a fost prevazut ca spatiu comercial din constructie. In spatele blocului era prevazuta o zona de acces in magazin. Spatiul comercial are proprietar, iar magazinul a inchiriat acel spatiu.
Dupa acceptul presedintelui, langa acea intrare au fost create acele 3 incaperi cu usile de acces. Avizul presedintelui a fost dat pentru "executarea lucrarilor de modificare a fatadei spatiului comercial". In baza acestui aviz magazinul a obtinut Certificat de urbanism si Aviz de construire.
Au fost sesizate de nenumarate ori organele spacializate de la Directia de Sanatate Publica si Mediu, au constatat, i-au amendat, "le-au atras atentia" si cam atat...Am sesizat si Directia Inspectie a Primariei dar ei nu vad niciodata nimic si nici nu rezolva nimic niciodata
mirela_v, utilizator
atunci solutia este sa il dati in judecata si sa solicitati daune
Va multumesc pentru raspuns. Dar cum sa scap de acea incapere de depozitat gunoi?
Ca si rapiditate de solutionare,inainte de actiune in instanta care poate dura 1-2 ani,sesizati oficial,staruiti la nivelul Garzii de mediu care este unica autoritate care detine baza tehnica prin care poate preciza concret daca disconfortul olfactiv se incadreaza sau nu in limitele legale