Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru

daca am depus o contestatie la executare silita,trebuie sa platesc taxa de timbru?azi se judeca,primul termen,si sunt disperata ca nu stiu ce si cat tre sa platesc,multumesc
OUG nr.80/2013 privind taxele judiciare de timbru:" Art.10(2) In cazul contestatiei la executarea silita,taxa se calculeaza la valoarea bunurilor a caror urmarire se contesta sau la valoarea debitului urmarit,cand acest debit este mai mic decat valoarea bunurilor urmarite.Taxa aferenta acestei contestatii nu poate depasi suma de 1000 lei,indiferent de valoarea contestata.In cazul in care obiectul executarii silite nu este evaluabil in bani,contestatia la executare se taxeaza cu 100 lei."