Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa contestatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa contestatie

Buna ziua!
are este valoarea pe care trebuie sa o platesc ca si taxa de timbru ,pt o contestatie la executare?
OUG nr.80/2013

Art. 10

(1) În materia executării silite, următoarele cereri se taxează astfel:

a) cereri pentru încuviinţarea executării silite, pentru fiecare titlu executoriu – 20 lei;

b) cereri de suspendare a executării silite, inclusiv a executării provizorii – 50 lei.

(2) În cazul contestaţiei la executarea silită, taxa se calculează la valoarea bunurilor a căror urmărire se contestă sau la valoarea debitului urmărit, când acest debit este mai mic decât valoarea bunurilor urmărite. Taxa aferentă acestei contestaţii nu poate depăşi suma de 1.000 lei, indiferent de valoarea contestată. În cazul în care obiectul executării silite nu este evaluabil în bani, contestaţia la executare se taxează cu 100 lei.

Lăzăruţiu Lucian, Avocat
multumesc dnule av,
va rog,valoarea pt executare la credit este de 7000 lei,cat ar trebui sa platesc pt contestatie?
aceasta executare a venit dupa finalizarea partajului,creanta se imparte in jumatate dar eu trebuie sa suport cheltuielile de executare daca nu fac contestatie?
multumesc!
Taxa judiciara de timbru este 455 lei.(orientativ),valoarea exacta o stabileste instanta.