avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de Fidelitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de Fidelitate

Buna ziua,

In cadrul firmei se ofera spor de fidelitate in felul urmator:
la 1 an vechime se ofera 4 %
la 2 ani vechime se ofera 8 %
la 3 ani vechime se ofera 12 %

Acest spor de fidelitate se trece in contractul de munca la sporuri sau se intocmeste act aditional cand incepe sa se aplice primul spor?
Cel mai recent răspuns: ContSters400311 , utilizator 12:33, 20 Septembrie 2016
Acordarea acelui spor o puteti mentiona, dupa caz, in :
- c.i.m.
- reg.intern
- c.c.m.
- act aditional la c.i.m.
Sporul se mentioneaza in contractul de munca la clauza referitoare la salarizare-sporuri.
Cand il acordati efectiv intocmiti o decizie in acest sens ,sau un act aditional la cim pt ca se modifica clauza referitoare la salarizare.
Ultima modificare: Vineri, 2 Septembrie 2016
ContSters400311, utilizator
Daca pana acum la toti angajati pe care ii avem nu am mentionat nicaieri acest spor , le fac act aditional la toti?
In revisal cum anunt sporul ? Ca suma bruta sau ca procent?
Le faceti act aditional.

In Revisal il introduceti in procent , asa cum ati mentionat in mesajul initial.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
- Eu am 2544 sal pe cim si iau in mana 1800 + 4 % din 1.800 = 1872 lei
Daca as lua 4 % din brut (2.544) cat ar insemna asta ?

Care este diferenta dintre 4 % din brut si 4 % din net?

Alte discuții în legătură

Spor fidelitate zoe_ctb zoe_ctb Firma doreste sa constituie plata Sporului de fidelitate pt salariatii care au o vechime in munca in cadrul firmei de min 5 ani. Nu avem CCM. Cum procedam, ... (vezi toată discuția)
Completare revisal : salariu incadrare sau realizat? Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, Revin cu rugamintea sa ma ajutati (am postat subiectul in alt topic dar nu mi s-a raspuns) 1.Pentru luna august avem : Ex.Salariu incadrare = ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de vechime suciugeorgeta suciugeorgeta Am urmatorul caz: unei salariate i s-a facut un act aditional prin care i se acorda un procent de 10 % din sal. brut pt orele lucrate in zilele de repaus ... (vezi toată discuția)