Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de Fidelitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de Fidelitate

Buna ziua,

In cadrul firmei se ofera spor de fidelitate in felul urmator:
la 1 an vechime se ofera 4 %
la 2 ani vechime se ofera 8 %
la 3 ani vechime se ofera 12 %

Acest spor de fidelitate se trece in contractul de munca la sporuri sau se intocmeste act aditional cand incepe sa se aplice primul spor?
Acordarea acelui spor o puteti mentiona, dupa caz, in :
- c.i.m.
- reg.intern
- c.c.m.
- act aditional la c.i.m.
Sporul se mentioneaza in contractul de munca la clauza referitoare la salarizare-sporuri.
Cand il acordati efectiv intocmiti o decizie in acest sens ,sau un act aditional la cim pt ca se modifica clauza referitoare la salarizare.
ContSters400311, utilizator
Daca pana acum la toti angajati pe care ii avem nu am mentionat nicaieri acest spor , le fac act aditional la toti?
In revisal cum anunt sporul ? Ca suma bruta sau ca procent?
Le faceti act aditional.

In Revisal il introduceti in procent , asa cum ati mentionat in mesajul initial.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
- Eu am 2544 sal pe cim si iau in mana 1800 + 4 % din 1.800 = 1872 lei
Daca as lua 4 % din brut (2.544) cat ar insemna asta ?

Care este diferenta dintre 4 % din brut si 4 % din net?