Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor fidelitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor fidelitate

Firma doreste sa constituie plata Sporului de fidelitate pt salariatii care au o vechime in munca in cadrul firmei de min 5 ani.
Nu avem CCM. Cum procedam, avand in vedere ca patronul doreste sa plateasca o suma neta constanta de 200 RON/luna.
Seful dvs poate da o decizie interna prin care specifica acest lucru ( plata spor de fidelitate). Neaparat trebuie precizata vechimea sau in ce alte conditii se da acest spor.
Printr-o decizie deci un act unilateral de vointa angajatorul paote dispune acordarea sporului de fidelitate catre salariati .In decizie urmeaza a fi nominalizati salariatii care vor primi acest spor cat si mentiunea ca acesta este in cuantum net urmand ca angajatorul sa suporte impozitele datorale pentru aceasta suma.
Dle Adrian cum poate desemna salariatii care iau acest spor daca patronul vrea sa fie un spor permanent? Asta inseamna ca de fiecare data cand un salariat face 5 ani in unitate sa faca alta decizie care sa-i consemneze numele?
Se face decizia, dar se precizeaza conditiile generale de acordare a sporului.
Depinde ce ati inteles dvs..Nu vreau sa fiu malitios dar intrebarea nu facea referire si la viitor.Nu se preciza ca angajatorul doreste sa statueze cu caracter permanent acest spor, ci numai ce pot face angajatii din acest moment pentru a-l primi.Dvs ati inteles altfel?
Adrian Voican Adrian, Avocat
adrian voican a scris:

Printr-o decizie deci un act unilateral de vointa angajatorul paote dispune acordarea sporului de fidelitate catre salariati .In decizie urmeaza a fi nominalizati salariatii care vor primi acest spor cat si mentiunea ca acesta este in cuantum net urmand ca angajatorul sa suporte impozitele datorale pentru aceasta suma.

Si credeti ca din cele prezentate de dvs se intelege acest lucru?