Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contract incheiat pe legea veche; cum se restituie ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contract incheiat pe legea veche; cum se restituie garantia de buna executie?

Buna dimineata,

Avem un contract incheiat in baza OUG 34/2006 completata cu HG 925/2006. Este vorba de servicii de proiectare (faza Proiect Tehnic), proiectul este predat, primit fara obiectiuni de cativa ani de zile. Autoritatea Contractanta nu a mai semnat niciodata un contract de executie pentru lucrare.

Conform HG 925/2006 art. 92 alin. (3) lit. b, garantia de buna executie se restituie in termen de 14 zile de la terminarea lucrarilor. Adica niciodata in cazul nostru.

Conform HG 395/2016 la art. 42 alin. (3) lit. b, in termen de 14 zile de la terminarea lucrarilor "dar nu mai târziu de 3 ani de la predarea respectivelor documentaţii tehnice, în cazul în care autoritatea contractantă nu a atribuit în această perioadă contractul de lucrări în cauză".

Deci, concluzionand, conform legii vechi nu se poate elibera, iar conform legii noi, se poate.

Intrebarea este: care lege se aplica? Chiar daca contractul a fost incheiat sub OUG 34/2006 si a respectat la momentul incheierii si derularii prevederile respectivului act normativ, acum nu trebuie sa respecte noile prevederi legale? Din moment ce se cere astazi restituirea acesteia?
Nimeni ? :)