Forum Discuţii juridice Achiziţii publice HG 925/2006 eliberarea garantiei de buna executie ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

HG 925/2006 eliberarea garantiei de buna executie proiectant ?

Conform art. 92 alin. (2) lit. b) "valoarea garanţiei de bună execuţie aferentă proiectului tehnic şi/sau detaliilor de execuţie, în termen de 14 zile de la data încheierii procesului-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor executate în baza proiectului respectiv, dacă nu a ridicat până la acea dată pretenţii asupra ei".

Ce se intampla daca nu se mai executa niciodata lucrarea proiectata? Proiectantul nu are nici o culpa in acest sens, nu exista un termen limita pentru eliberarea acestei garantii ? Are proiectantul vreo actiune pentru solicitarea acestei garantii ?
Astazi a fost publicat pe ANRMAP o notificare cu privire la modificarea si completarea HG 925/2006 ( [ link extern ] )

"Art. 92 alin. (3), lit.c) - nouă

(3) În cazul contractelor de servicii de proiectare, autoritatea contractantă eliberează/restituie garanţia de bună execuţie după cum urmează:

c) în termen de 5 zile lucrătoare de la adoptarea deciziei de a nu se realiza execuția lucrărilor aferente proiectului tehnic şi/sau detaliilor de execuţie, dacă nu a ridicat până la acea dată pretenţii asupra ei."

Nu se stie inca cand va intra in vigoare......
excelent, multumesc de informatie !