Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Serie Repoansonata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Serie Repoansonata

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema am fost la RAR sa fac identificare masini recent achizitionata toate bune si fumoase ajung acolo completez cererea ajunge masina la verificari timp de 2 ore a sters cu o carpa cu o soluti(nu stiu ce continea) vine un domn inginer si spune sa seria din dreptul aripi drapta a masini a fost repoansonata. Este adevarat ca se vedea ca a fost facuta o reparatie prin drepul ei deoarece masina a avut o accidentare in acel loc.
Mi-au spus ca treaba e rezolvabila daca primeste niste raspunsuri favorabile de la centru(nu stiu ce e sau unde se afla) si daca ii aduc un devizi de reparatie de la servisul autorizat RAR unde s-a efectuat reparatia.Cei de la service spun ca nu au repoansonat nimic. celelalte serii sunt ok identice curate aceasa are o problema.. imi puteti da un sfat si ce as putea face in continuare.
Solicitati service-ului, in scris, cu nr. de inregistrare/ data sa va elibereze o copie dupa devizul de reparatie, asa cum a cerut inginerul de la RAR. Spusul este una si raspunsul scris este cu totul altceva.
Ar trebui sa aveti o intalnire si cu vanzatorul masinii pe care ati achizitionat-o si sa aflati in ce conditii a ajuns masina in service. Poate devizul de reparatii a fost intocmit de catre asiguratorul masinii si puteti procura copia devizului de la acesta.
In conditiile in care intampinati la RAR greutati referitor la seriile stantate pe vehicul,va confruntati cu situatie delicata
In cazurile in care RAR sau unitatile acreditate sa efectueze ITP depisteaza vehicule la care au fost operate interventii asupra componentelor/ansamblurilor stantate cu numar de identificare vehicul de catre producator-interventii pentru care nu exista documente justificative legale ,autoritatile mentionate blocheaza in baza proprie de date datele de identificare ale respectivului vehicul pana la clarificarea conditiilor in care s-a executat interventia asupra componentelor ,ansamblurilor stantate de catre producator
In anumite cazuri ,RAR restrictioneaza dreptul de circulatie pe drumurile publice a vehiculelor depistate cu astfel de probleme=pana la clarificarea conditiilor interventiei asupra ansamblurilor de identificare
In speta ,pentru solutionare aveti nevoie de factura legala care sa ateste motivul introducerii in service,interventia asupra coroanei amortizorului fata dreapta unde se afla una dintre placutele de identificare vehicul
Desfasurati demersuri concrete pentru solutionare,pentru a preintampina situatia neplacuta de a nu mai putea utiliza vehiculul-nici macar sa il tranzactionati
Cunosc situatie identica,pentru a carei solutionare proprietarul a avut restrictionat de catre RAR timp de 8 ani dreptul de circulatie al vehiculului si numai dupa 4 expertize tehnice a reusit anularea raportului de verificare tehnica incheiat de catre RAR ,deblocarea datelor de identificare vehicul si reintroducerea acestuia in circuitul liber
Succes !
ynocentta, utilizator