Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... serie sasiu logan probleme RAR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

serie sasiu logan probleme RAR

Buna ziua ,am cumparat de curand un logan MCV din olanda cand am ajuns la RAR pt inscriere cei de acolo au constatat ca ultimele doua caractere sunt atipice mai mari si ca cineva datorita faptului ca nu se mai distingeau le-ar fi repansonat ce pot face pt a inmatricula masina
Placuta cu datele de identificare a masinii este fixata pe partea dreapta a masinii.
La usa dreapta din fata exista fixata placuta in partea de jos a stalpului despartitor.
Vezi si manualul cu instructiuni de utilizare al automobilului la pagina 6.02.
Daca exista suspiciuni privind eventuale interventii asupra datelor de identificare vehicul,inspectorii RAR propun blocarea datelor auto in baza proprie si dispun interzicerea dreptului de circulatie pe drumurile publice
Impotriva masurii dispuse de catre inspectorii RAR,se poate formula contestatie care implica expertiza tehnica,verificari ,etc
multumesc pt raspuns,ok pe partea dreapta exista o placuta si este ok toate celelante elemente de indentificare sunt ok problema apare in fata la motor pe suportul amortizor am aflat si de contestatie se face la judecatorie voiam o alta solutie de durata mai mica in instanta cred ca dureaza ft mult
Nu va sfatuiesc sa demarati solutionarea prin actiune in instanta
Indiferent de varianta de solutionare alimentati-va cu multa energie,multa rabdare,deoarece solutionarea este de durata ,va veti confrunta cu situatii si etape de parcurs ridicole,absurde=-ocazie cu care va veti convinge de labilitatea si viciile dispozitiilor in baza carora RAR restrictioneaza dreptul de circulatie pe drumurile publice a vehiculelor asupra carora exista suspiciuni mai mult sau mai putin intemeiate
Am avut o speta cu un vehicul inmatriculat in Romania si la interval de 20 de ani de rulat pe drumurile publice nationale,efectuat periodic ITP la o verificare tehnica a fost avansata exact suspiciunea interventiei asupra vehiculului invocandu-se decuparea zonei de pe oala amortizor dreapta motor
S-a solutionat dupa 4 expertize tehnice care au necesitat dezmembrarea totala a vehiculului
Dupa concluziile primei expertize au fost implicate si autoritatile in drept sa cerceteze
S-a solutionat dupa 8 ani ...RAR a propus si blocat datele de identificare vehicul in aprilie 2000 si am reusit anularea blocarii din baza de date RAR ,refacerea documentelor talon si dreptul de circulat pe drumurile publice abia in octombrie 2009