Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... probleme cu CNAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

probleme cu CNAS

Buna ziua,
Am gasit in cutia postala un plic din partea CNAS Suceava, prin care fiica mea este somata sa plateasca contributia de asigurat, pentru anul 2007 luanduse ca baza de calcul suma de 4680 RON si obligatia de plata de 304 RON plus majorari de intarziere, total 498 RON!
In 2007, fiica mea avea 17 ani, era eleva si in vacanta de vara a participat la cateva promotii, incasand aproximativ 400 RON. Va rog sa ma lamuriti daca intr-adevar are obligatii de plata catre CNAS si cum ar fi trebuit sa fie calculate acestea!
Mi se pare absurd sa contribui cu 304 RON la 400 RON incasati!
Pentru solutionare contactati personal emitentul somatiei pentru analizare documente in baza carora au fost calculate obligatiile fiscale
Azi am fost sa ma interesez la finante si mi-au spus ca pentru perioada respectiva figureaza ca venituri suma de 100 RON, dar ca datorita unei aberatii legislative, baza de calcul pentru CAS este de 4680 RON, indiferent de venitul realizat!!!
Urmeaza sa merg si la CNAS sa vad ce pot rezolva!
La CNAS mi-au spus ca deoarece la finante nu figureaza data de inceput si dxe sfarsit a colaborarii respective suntem buni de plata !
Nu pot sa cred ca se poate intampla asa ceva, parca as trai situatia din "Procesul" lui Kafka!
Am rezolvat (cred ) situatia, urmeaz ca astazi sa depun contestatia.
In caz ca mai pateste cineva la fel iata ce am gasit;

CÃTRE
CASA DE ASIGURÃRI DE SÃNÃTATE A JUDEŢULUI SUCEAVA
Domnule Director
Subsemnata xxxxxxxx, cu domiciliul în xxxxxxxxxx , cu CNP xxxxxxx formulez următoarea
C ON T E S T A Ţ I E
Împotriva Deciziei de impunere privind contribuţia de asigurări sociale de sănătate
Nr xxxxx /04.10.2010, pentru următoarele
M O T I V E
In Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii cu modificarile si completarile ulterioare, la care face referinţa si decizia de impunere sus mentionata, in art 257, la care de asemenea se face referinţa, se prevede:

ART. 257
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1),

Articol care spune:

ART. 213
(1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;

Dupa cum lesne se poate observa din CNP-ul meu, data naşterii este xx xxxx; facand un calcul simplu puteţi constata ca la data realizarii venitului (100RON, conform ANAF) varsta care o aveam era de 17 ani neîmpliniti!
De aceea va rog sa constataţi nulitatea Deciziei de Impunere privind contribuţia de asigurări sociale de sănătate Nr xxxxx /04.10.2010 si sa dispuneţi anularea acesteia!

nicolaie.s, utilizator
Buna ziua,
Si eu am o problema tot cu CAS Suceava.Am primit un plic zilele trecute prin care sunt anuntata ca am de plata la CAS o suma de 857 ron cu restante , penalitati si tot tacamul lor incepand cu anul 2005 pana in 2008.Nu inteleg de ce trebuie sa platesc ceva de care eu nu am beneficiat in acei ani , mai ales ca din 2000 si pana acum sunt asigurata in Italia, avand card de sanatate acolo. Am fost la CAS Suceava dar doamna COBUZ mi-a spus ca nici nu vrea sa se uite peste documentele pe care i le-am prezentat impreuna cu libretul de sanatate (cardul ce este valabil in U.E. nu il aveam la mine).Dupa ce am fost trimisa prin nu stiu cate birouri , am aflat intr-un sfarsit ca trebuie sa le aduc lor formularul E104.De unde , nici ei nu stiu si nici nu ii intereseaza.M-am interesat , am trimis faxuri , prin Italia , ma dat telefoane, cei de acolo nici nu vor sa auda sa imi elibereze un asa formular spunand ca am un card ce e valabil in U. E. si cu asta gata!Ce pot face eu in acest caz?Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat , o idee?
Acel formular mi se pare corect sa il ceara CAS Suceava de la institutia de acelasi fel , din Italia.Unde sa mai apelez?