Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen de pastrare a dosarelor de personal la unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen de pastrare a dosarelor de personal la unitate

Buna ziua, care este termentul de pastrare al dosarelor salariatilor inactivi la companie si in ce lege este prevazut .
Legea 16/1996 - Anexa 6
LISTA termenelor după care pot fi date în cercetare documentele privind interesele naţionale, drepturile şi libertăţile cetăţenilor
-documentele medicale, după 100 de ani de la crearea lor;
- registrele de stare civilă, după 100 de ani de la crearea lor;
- dosarele personale, după 75 de ani de la crearea lor;
- documentele privind viaţa privată a unei persoane, după 40 de ani de la moartea acesteia;
- documentele referitoare la siguranţa şi integritatea naţională, după 100 de ani de la crearea lor;- documentele privind afacerile criminale, după 90 de ani de la crearea lor;
- documentele privind politica externă, după 50 de ani de la crearea lor;
- documente ale societăţilor cu capital privat reglementate de Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, după 50 de ani de la crearea lor;
- documentele fiscale, după 50 de ani de la creare;
- documentele notariale şi judiciare, după 90 de ani de la crearea lor.

Vedeti si aceste discutii :
www.avocatnet.ro/content/for...