avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avans antecontract vanzare-cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avans antecontract vanzare-cumparare teren

cam cat se da avans (arvuna) in cazul cumpararii unei percele de teren intravilan?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:16, 19 Ianuarie 2023
Dați cat vreți dar e bine sa dați cat mai puțin sau nimic.

Ca sa nu va complicați mai bine cumpărați direct.
eu sunt vanzatorul, si am mai avut surprize cu un cumparator ,care odata ajuns la notar mi-a comunicat ca nu are toata suma convenita..asa ca acum "suflu in iaurt" deci cam care ar fi procentul pe care il pot solicita ca avans....multumesc:-/
Mai mult de 10 procente din valoarea terenului este greu de crezut ca puteti obtine.
de ce numai 10%...acesti 10% nu-mi ofera nici o garantie ..solida
Puteți cere oricât dar depinde cum va înțelegeți.

Alte discuții în legătură

Foarte urgent !!!! va rog ajutatima cu un sfat!! ginamangra ginamangra Vreau sa cumpar un apartament cu banii cash dar intreaga suma o voi avea doar peste o luna asa ca m-am inteles cu vanzatorul apartamentului sa-i dau o parte ... (vezi toată discuția)
Recuperare arvuna cumparare imobil feier_daniela feier_daniela spuneti mi daca am alta solutie decat instanta pentru recuperarea avansului dat pt o casa.casa avea datorii pe care vanzatorul nu le a declarat la incheierea ... (vezi toată discuția)
In instanta cu antecontract imobil DORISSS DORISSS eu sunt vanzatorul.........la notariat mi s-a spus ca neonorarea diferentei de bani de catre cumparator in termenul stipulat in antecontract duce la ajungerea ... (vezi toată discuția)