Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avans antecontract vanzare-cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avans antecontract vanzare-cumparare teren

cam cat se da avans (arvuna) in cazul cumpararii unei percele de teren intravilan?
Dați cat vreți dar e bine sa dați cat mai puțin sau nimic.

Ca sa nu va complicați mai bine cumpărați direct.
eu sunt vanzatorul, si am mai avut surprize cu un cumparator ,care odata ajuns la notar mi-a comunicat ca nu are toata suma convenita..asa ca acum "suflu in iaurt" deci cam care ar fi procentul pe care il pot solicita ca avans....multumesc:-/
Mai mult de 10 procente din valoarea terenului este greu de crezut ca puteti obtine.
de ce numai 10%...acesti 10% nu-mi ofera nici o garantie ..solida
Puteți cere oricât dar depinde cum va înțelegeți.