Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Dividende aferente profitului din 2015
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Dividende aferente profitului din 2015

Dividende distribuite pers fizice incepand cu 01.01.2016 se impoziteaza cu 5% asupra dividendului brut nu?
Daca avem de repartizat la dividende catre o pers fizica de ex o suma de 1500 lei, impozitul de platit e 75 lei iar dif de 1425 lei se distribuie pers fizice iar daca vorbim de dividende aferent anului 2014 atunci ar treb sa distribuim 1293 lei?
Da, din brut, 5%.
Dividendele reprezinta venit pentru persoana care le incaseaza si impozitul este datorat tot de aceasta; firma doar il retine si vireaza la stat. Repartizarea se face pin hotarare AGA. Deci, nu conteaza in stabilirea impozitului daca profitul este obtinut in 2014 sau 2015 ci data cand se intruneste AGA si hotaraste repartizarea profitului.

In cazul nostru, impozitul este tot 5% si pentru profitul obtinut in 2014, si pentru cel din 2015, daca AGA s-a intrunit si a hotarat repartizarea pe dividende in 2016.