avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Dividende aferente profitului din 2015
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Dividende aferente profitului din 2015

Dividende distribuite pers fizice incepand cu 01.01.2016 se impoziteaza cu 5% asupra dividendului brut nu?
Daca avem de repartizat la dividende catre o pers fizica de ex o suma de 1500 lei, impozitul de platit e 75 lei iar dif de 1425 lei se distribuie pers fizice iar daca vorbim de dividende aferent anului 2014 atunci ar treb sa distribuim 1293 lei?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 13:50, 29 Septembrie 2016
Da, din brut, 5%.
Dividendele reprezinta venit pentru persoana care le incaseaza si impozitul este datorat tot de aceasta; firma doar il retine si vireaza la stat. Repartizarea se face pin hotarare AGA. Deci, nu conteaza in stabilirea impozitului daca profitul este obtinut in 2014 sau 2015 ci data cand se intruneste AGA si hotaraste repartizarea profitului.

In cazul nostru, impozitul este tot 5% si pentru profitul obtinut in 2014, si pentru cel din 2015, daca AGA s-a intrunit si a hotarat repartizarea pe dividende in 2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende costicul costicul Am dividende in valoare de 111500 lei.Cand trebuie sa platesc impozitul si sa depun declaratia?Daca nu am bani in casa sau banca, pot sa le platesc esalonat? (vezi toată discuția)
Dividende. care e cota de impozit pe dividende? anx anx :((#-o:-/ situatia: srl cu doi asociati 25% respectiv 75% obiect activ caen 7414: consultanta...... paltitoare de impozit pe profit, achitat in trim III ... (vezi toată discuția)
Profit si dividende anomarairam anomarairam Buna ziua, Am in bilant la 31.12.2013 urmatoarele date: sold debitor 117 1211 sold creditor 121 2511 1. As putea sa imi recuperez pierderea din anii ... (vezi toată discuția)