avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil + alocatia de stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil + alocatia de stat

Buna ziua.
Va rog sa ma lamuriti in privinta la o chestiune simpla; va trebui sa primim indemnizatia si alocatia de stat pt bebele nostru si in scrisoarea ce am primit-o ca si confirmare zicea ca indemnizatia de crestere copil oug 111/2010,este in cuantum de 1063 lei, si pe o alta foaie, zice de alocatia de stat in cuantum de 200 lei. Acum, sotia a avut incadrarea de 1050 lei, si eu am depus actele dupa 1 iulie. Ma intereseaza sa stiu daca se mai calculeaza ceva (treaba cu 85% din media veniturior nete realizate in 12 luni) sau suma finala ce o vom primi va fi 1063+200 lei. Va multumesc anticipat :)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:31, 3 Octombrie 2016
Veti primi 1063 lei ca si indemnizatie crestere copil + 200 lei alocatie de stat.
Cand copilul va face 2 ani alocatia o sa scada la 84 lei.
Privitor la Indemnizatie: se iau in calcul orice venituri pentru care sotia a platit impozit la stat. Aici sunt incluse si bonurile de masa.
Daca sotia a avut salariu net de 1050 si a primit si bonuri de masa asta inseamna
1050 + 198 = 1248
1248 x 0.85 = 1060
(considerand ca valoarea bonurilor de masa si a salariului net a fost aceeasi in tot acest timp)

Pentru a afla valoarea exacta, ar trebui sa adunati sumele din fiecare luna (salariu net + bonuri) pentru toate cele 12 luni, impartiti la 12 si inmultiti cu 0.85.
Ar trebui sa va dea 1063 cat au zis ei.
Incepand cu 01.07.2016, cuantumul minim al indemnizatiei CCC este de 1063 lei.

Daca din calcul reiese o valoarea sub aceasta suma, se acorda valoarea minima a indemnizatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil tata sony_stef sony_stef Buna ziua. As dori sa adresez si eu cate-va intrebari in legatura cu cresterea copilului de catre tata. Sotia mea este insarcinata in 7 luni si nu a lucrat ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie crestere copil ionelachirvase ionelachirvase buna ziua cine ma poate ajuta cu un calcul pt care o sa fie indemnizatie de crestere a copilului daca acesta se va naste in 01.09.15 iar salariul mediu din ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere a copilului vlad_aurelian vlad_aurelian buna seara. ma numesc vlad si este pentru prima data pe un forum. daca am gresit cu ceva va rog nu ma injurati. am si eu o mica problema. sotia mea pe 24 ... (vezi toată discuția)