Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... scitire impozit teen agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

scitire impozit teen agricol

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana cu handicap grav este scutit de la plata impozitului pe teren agricol?
Multumesc
Persoanele cu handicap grav sunt scutite de impozitul pe terenul aferent cladirii de domiciliu.

Pe de alta parte, codul fiscal prevede ca prin hotarare consiliile locale pot aproba scutirea/reducerea impozitului pe teren datorat pentru terenurile aflate in proprietatea persoanelor ale caror venituri lunare sunt mai mici decat salariul minim brut pe tara ori constau in exclusivitate din indemnizatie de somaj sau ajutor social.