Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de invaliditate

acte necesare pentru dosarul de pensionare - invaliditate
H.G.257/2011

Art. 76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:
a) pentru pensia pentru limita de varsta, anticipata si anticipata partiala:

b) pentru pensia de invaliditate:
cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 7);
actele mentionate la lit. a);
decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
adeverinta din care sa rezulte data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca/copia ultimului certificat de concediu medical sau, dupa caz, adeverinta din care sa rezulte data incetarii calitatii de asigurat (original);
copie a formularului pentru inregistrarea accidentului de munca (FIAM) sau copie a fisei de declarare a cazului de boala profesionala BP2 pentru accident de munca, respectiv boala profesionala;

a) pentru pensia pentru limita de varsta, anticipata si anticipata partiala:
cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 6);
carnetul de munca (original si copie);
carnetul de munca pentru membrii CAP (original si copie);
carnetul de asigurari sociale pentru agricultori (original si copie);
alte acte prevazute de lege privind vechimea in munca sau vechimea in serviciu realizata;
actele de stare civila ale solicitantului: BI/CI, certificat de nastere si de casatorie (original si copie);
livretul militar (original si copie);
diploma de absolvire a invatamantului universitar (original si copie) si adeverinta din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si faptul ca acestea au fost urmate la zi;
dovada echivalarii de catre statul roman a cursurilor desfasurate in cadrul unor institutii de invatamant universitar din strainatate;
adeverinta privind sporurile cu caracter permanent reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca (original);
adeverinta privind conditiile de munca deosebite, speciale si/sau alte conditii (original);
procura speciala, pentru mandatar (original si copie);
acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretuluilege nr. 118/1990, republicat, si/sau al Legii recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din Decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificarile si completarile ulterioare;
dovada incetarii calitatii de asigurat in cazul inscrierii la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala, pentru persoanele care, la data solicitarii, nu mai au calitatea de asigurat (original);
adeverinta care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa data de 1 ianuarie 2011 (original);
alte acte intocmite potrivit prevederilor legale prin care se dovedesc elemente necesare stabilirii drepturilor de pensie;
multumesc mult pentru ajutor.
- in cazul in care un profesor intra in pensie de invaliditate, revizuibila, la incetarea contractului de munca isi pierde titularizarea in invatamant?
o zi insorita va doresc....
revin cu precizarea ca a intrat in pensie de invaliditate grad I
va rog mult sa ma ajutati
multumesc
Legea 1/2011

Art. 255

(9) Personalului didactic titular în învăţământul preuniversitar care beneficiază de pensie de invaliditate de gradul III i se va rezerva catedra/postul didactic pe durata invalidităţii. Contractul de muncă este suspendat până la data la care medicul expert al asigurărilor sociale emite decizia prin care constată schimbarea gradului de invaliditate sau redobândirea capacităţii de muncă. Rezervarea catedrei/postului didactic încetează de la data emiterii de către medicul expert al asigurărilor sociale a deciziei prin care se constată pierderea definitivă a capacităţii de muncă.

Detalii: [ link extern ]

Legea 263/2010

Articolul 69
in raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
va multumesc mult pentru informatii.....decizia de pensionare este revizuibila, in acest caz postul este rezervat??? pana la revenirea la catedra adica peste un an? sau isi pierde toate drepturile la incetarea contractului de munca?