Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligatii PFA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligatii PFA

Buna,

As dori sa stiu daca este obligatoriu ca PFA sa inchei contracte cu , Casa de Pensii si CAS daca am asigurare si pensie privata ?
PFA este obligata sa se asigure in sistemul asigurarilor de sanatate, sa plateasca contributia la sanatate, precum si sa se asigure in sistemul public de pensii si sa plateasca contributia de asigurari sociale.
Contributia de asigurari sociale poate fi facultativa in cazul PFA numai daca persoana fizica titluara a autorizatiei este si incadrata cu contract individual de munca la un angajator sau este pensionar. De asemena, daca PFA doreste sa beneficieze de indemnizatia de concediu si de boala, acesta are optiunea de a cotiza cu contributia pentru concedii si indemnizatii.