avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Copie certificat constatator nascut viu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Copie certificat constatator nascut viu

Este cu putinta ca eu numitul Cristian Dinu - 35 ani - nascut in sector 1
sa-mi obtin copie dupa certificatul de nascut viu de la un serviciu de stat!
Acestea ar fi actele necesare eliberarii?!
"Certificatul constatator al unui nou născut viu se completează în momentul nașterii de către medicul ginecolog.
Pentru eliberarea acestuia aveți nevoie de următoarele acte:
acte identitate (copie) a părinților
certificatul de căsătorie
certificatul de naștere al mamei în cazul în care aceasta este necăsătorită"

Multumesc si ma simt onorat daca imi veti raspunde!
cryscry a scris:

Este cu putinta ca eu numitul Cristian Dinu - 35 ani - nascut in sector 1
sa-mi obtin copie dupa certificatul de nascut viu de la un serviciu de stat!
Acestea ar fi actele necesare eliberarii?!
"Certificatul constatator al unui nou născut viu se completează în momentul nașterii de către medicul ginecolog.
Pentru eliberarea acestuia aveți nevoie de următoarele acte:
acte identitate (copie) a părinților
certificatul de căsătorie
certificatul de naștere al mamei în cazul în care aceasta este necăsătorită"

Multumesc si ma simt onorat daca imi veti raspunde!



Domnilor cunoscatori ai legii, chiar nu se gaseste nimeni care sa raspunda la aceasta intrebare?
Si pe mine m-ar interesa acest aspect!
Este o intreaga isterie cu obtinerea acestui document in ultima vreme. Va puteti interesa la Primarie in primul rand. In principiu sunt necesare: copie certificat de nastere, copie CI, copie certificat nastere tata ( daca nu il aveti, sau daca nu tatal este cel care s-a ocupat de inregistrare - puteti duce certificatul mamei ). Acolo trebuie sa completati o serie de cereri.
Care este scopul obtinerii acestui document? Atata timp cat exista un certificat de nastere nu vad rostul obtinerii unui astfel de act.
Scopul este urmatorul, cum mi se cer actele cand ma opreste un domn politist cand conduc o masina am nevoie de toate fara rabat, altfel amenda sau mai rau corect?!!
Acest act imi lipseste si este singurul pe care inca nu-l am pentru inceput!

Multumesc pentru intrebare sunt onorat.
Actul respectiv nu este unul dintre documentele pe care trebuie sa il aiba asupra lui un conducator auto in cazul unui control in trafic. Nici macar certificatul de nastere sau cel de casatorie.
Din ce motiv sa fie cerut un astfel de act?



Alte discuții în legătură

Înregistrare tardivã a nașterii Zo0 Zo0 Bună ziua ! Aș dori dacă se poate să mă ajutați într-o problemă, și anume obținerea unui certificat de naștere pentru o mamă ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere pt copil peste 1 an,nascut in strainatate magdai75 magdai75 Inca o data apelez la forum. Cum pot obtine certificatul de nastere pt fetita mea de 1 an si o luna. Ea a fost nascuta in America, si nu am inregistrato la ... (vezi toată discuția)
Inregistrare nastere copil cu tata cetatean strain, dat disparut AndreeaSS AndreeaSS Buna ziua, Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza pentru inregistrarea nasterii copilului in urmatoarea situatie: - copilul s-a nascut prematur prin ... (vezi toată discuția)