Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Înregistrare tardivã a nașterii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Înregistrare tardivã a nașterii

Bună ziua !

Aș dori dacă se poate să mă ajutați într-o problemă, și anume obținerea unui certificat de naștere pentru o mamă de 33 ani.
1. Mă puteți ajuta cu un model de cerere ?
2. Ce acte mai trebuie puse în momentul cererii, și care sunt pașii următori ?
3. Pot depune și certificarea medico-legală, și dovada că locuiește la adresa respectivă în momentul depunerii cererii ?

Doresc să asist această persoană și orice ajutor este bine venit. Vă mulțumesc !
Aveti aici procedura detaliata:
[ link extern ]
(pct. 3.1.3., incepand de la pagina 29).
Mama vrea sa isi inregistreze copilul, e vorba de inregistrarea tardiva a nasterii unui minor?
Ca ati scris obtinerea unui certificat de nastere pentru o mama de 33 de ani.
Banuiesc (sper) ca e vorba de copilul unei mame de 33 de ani.

Aveti aici un model pentru o astfel de cerere, mai sunt si altele:
[ link extern ]
Nu, este vorba de mamă. Ea nu are certificat de naștere. Și nu are nici un document justificator al nașterii.
Ca și pârăt o să menționez primăria și parchetul ? sau doar introduc cererea și las in seama instanței să facă aceasta ? De asemenea să atașez expertiza medico-legală și declarația poliției privind domiciliul ei ?
Problema se complică și mai mult deoarece a fost născută în alt județ. Oricum vă mulțumesc de ajutor și pentru link-urile de mai sus !
ÎŽncăƒ ceva, dacăƒ menționez Primăƒria ș™i Parchetul, să fie cea de la domiciliul actual, sau unde a fost născută ? Mulțumesc
La locul de domiciliu.

Cererea trebuie sa fie insotita de:

- cerere adresată instanţei de judecată în a cărui rază teritorială îşi are domiciliul persoana interesată sau unde are sediul instituţia de ocrotire a copilului, motivată în fapt şi în drept
- certificat constatator al naşterii eliberat de unitatea medicală în original şi copie (daca exista)
- carte de identitate solicitant în original şi în copie
- raport de investigarea efectuat de organele de poliţie, în cazul în care există certitudinea producerii faptului naşterii la domiciliu constând în investigarea şi luarea declaraţiilor de la persoane care au cunoştinţă de acest fapt, la instituţiile implicate în educarea şi controlul sănătăţii persoanei în cauză.

[ link extern ]

Mergeti si la Evidenta Persoanelor ori la Starea Civila (sau la ambele), veti primi in mod sigur indrumari si ajutor.
Vă mulțumesc pentru răspuns ! O singură nelămurire mai am. Din discuția avută cu Spitalul Județean de la locul nașterii, se pare că Doamna are CNP, dar la verificarea acestuia in baza de date a SPCLEP nu apare. De unde se începe înregistrarea nașterii in acest caz, ce este de făcut ?