Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recalculare pensie intretinere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recalculare pensie intretinere

Buna seara. In urma cu 8 ani am divorțat. S-a stabilit atunci ca pensia alimentara sa fie fixa si raportata la salariul de atunci al tatalui copilului. Tot atunci s-a stabilit si programul de legaturi personale al tatălui cu copilul. La 1 an dupa pronunțarea divorțului am deschis o alta actiune in instanta pentru schimbarea programului de vizita. Tatăl copilului a inteles ca daca are program de vizita trebuie sa ia copilul fortat iar ajuns cu el in domiciliu il filma si il determină sa spuna lucruri urare despre mine, fapt care a determinat solicitarea copilului de a nu mai merge la tata. In urma raporturilor psihologice de la DGASPC si a declaratiilor martorilor , instanta a dispus schimbarea programului de vizita, obligand tatal sa vina la dimiciliul copilului. Mentionez ca eu si fostul sot locuim in orase diferite. Dupa pronunțarea sentintei, tatal a venit la copil de vreo 5-6 ori in 6 ani. Copilul (11 ani) refuza categoric sa mearga la domiciliul acestuia. Dorind ca fiul meu sa nu aiba mai tarziu traume legate de absenta tatalui din viata lui, in diferite situatii in care am mers in orasul acestuia de domiciliu, l-am sunat si am facut posibila intalnirea dintre tata si fiu, de nenumarate ori. In vara acestui an, am facut o actiune in instanta in care am solicitat recalcularea pensiei alimentare si stabilirea acesteia in procente, astfel incat sa nu mai existe o alta actiune pana la majoratul copilului sau dupa ce termina facultatea. La actiunea mea a raspuns cu o intampinare in care spune ca e ilegal sa cer marirea pensiei pentru ca in 2009 s-a stabilit o suma fixa, pana la majoratul copilului. Pe langa intampinare a facut si o cerere reconventionala in care a cerut custodie comuna si revenire la programul de vizitare decis de instanta la divort si schimbat de a doua instanta pe baza probelor cum ca fiul nostru este traumatizat de acesta, pe baza raportului de evaluare psihologică facut de psihologii DGASPC in urma monitorizării copilului tinp de 6 luni si a martorilor. In acesti 6 ani de la pronuntarea sentintei de schimbare a programului de vizita relatiile dintre fiu si tata nu s-au imbunatatit foarte mult, acesta din urma nedorind sa faca parte din viata fiului nostru decat atunci cand doreste el. Nu a mai venit in orasul nostru de domiciliu de aproape 3 ani, iar ultima intalnire avuta cu el a fost in urma cu 10 luni cand fiul meu a dorit sa il vada ultima data. De atunci au vorbit de maxim 6-7 ori la telefon si asta pentru ca l-a sunat fiul nostru. Din 2009, desi il invitam anual la petrecerea de aniversare a copilului, refuza de fiecare data sa vina iar in acest an nici macar nu l-a mai sunat ci i-a trimis doar un sms. Teama fiului meu este acum sa nu fie iar obligat sa mearga la el. Intrebarile mele sunt: 1. Daca eu am deschis actiune pentru recalcularea pensiei alimentare, cererile lui de custodie comuna si schimbarea programului de vizita, fac obiectul acestui proces? Trebuie sa raspund la cererea reconventionala sau pot invoca faptul ca ce a cerut el nu are legatura cu cererea mea? 2. Daca el nu vine cu anii si nu se intereseaza de copil, cum ne putem exercita amandoi custodia copilului? 3. Daca programul de pastrarea relațiilor personale s-a judecat de 2 ori, nu are putere de lucru judecat? Nu am dorit si nu doresc ca fiul meu sa nu aiba relatii cu tatal sau. Copilul imi reprosează tot timpul ca il incurajez sa pastreze legatura cu tatal. Dar ce pot sa fac daca tatal nu doreste acelasi lucru? Mentionez ca atat procesul de divort cat si procesul de schimbare a programului de vizita s-au judecat pe vechiul Cod Civil. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Trebuie sa faceti intampinare la cererea reconventionala, prin care sa relatati cum este situatia in fapt. Minorul, daca are peste 10 ani, va fi audiat. Hotararea privind programul de vizita poate fi modificat de instanta, chiar daca s-a judecat de doua ori,dar doar daca instanta va considera ca este in interesul minorului