Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 54 codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 54 codul muncii

Buna ziua,
Puteti sa imi spuneti, va rog, daca este legal, atunci cand faci o cerere de concediu fara plata pentru motive personale, sa ti se suspende contractul de munca pentru perioada respectiva?

Multumesc frumos!
Concedii fara plata acordate in baza art. 54 din Codul muncii , precum si orice alta cauza de suspendare, exceptand cauzele de suspendare in baza certificatelor medicale, se vor inscrie in registrul de evidenta a salariatilor (ReviSaL).
Art.54 C.mun. nu prevede obligativitatea suspendarii contractului de munca ca urmare aacordarii unui CFP.

Pe cererea de CFP , angajatorul trebuie sa puna rezolutia " De acord . Cu sau fara suspendarea c.i.m."
Sa inteleg ca pot refuza sa semnez cererea de suspendare pe care o face angajatorul? Adica este ok, fac cerere de concediu fara plata, nu sunt platita pentru perioada respectiva, dar sa mi se suspendesi contractul nu mi se pare normal... Multumesc!

freeelis a scris:

Art.54 C.mun. nu prevede obligativitatea suspendarii contractului de munca ca urmare aacordarii unui CFP.

Pe cererea de CFP , angajatorul trebuie sa puna rezolutia " De acord . Cu sau fara suspendarea c.i.m."

Suspendarea c.i.m. se face cu acordul partilor in cazul CFP.

Art. 54 C.mun.
Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.