avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce pedeapsa se poate primi pt deținere droguri?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce pedeapsa se poate primi pt deținere droguri?

Buna seara! Ce pedeapsa se poate primi pt deținere de droguri(1g ecstasy)? Dosarul este deschis de mult însă persoana in cauza nu a-a prezentat pana acum la nici un proces. Ce pedeapsa se poate primi in acest caz? Va rog un răspuns urgent! Menționez Ca luni este chemat la Parchetul de pe lângă înalta justiție și casație. Ce se poate întâmpla?
Cel mai recent răspuns: Stefan Bicov , Avocat 23:30, 20 Noiembrie 2016
de la 6 luni la 3 ani inchisoare daca detinea pastila pentru consum propriu
de la 5 la 12 ani inchisoare daca pastila era detinuta pentru alte activitati legate de droguri
Asta este in cel mai rău caz? Se poate sa se "aleagă" doar și cu amenda?
Legea nu prevede pedeapsa amenzii pentru acest tip de infractiune.
Care are fi cea mai "ușoară" pedeapsa pt astfel de situație? Se poate da cu suspendare?
Da, se poate obtine si o pedeapsa neprivativa de libertate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost ieri la saga festival și am fost prins de ... silviu1406 silviu1406 Buna ziua , Am fost ieri la saga Festival și am fost prins de Jandarmerie cu jumătate de pastila de Extasy la mine .Care sunt riscurile și cum ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Consum de droguri de mare risc, cum trebuie sa procedez? doruvictor doruvictor Am fost prins in cadrul unui festival de muzica de langa orasul X cu o mica cantitate de cannabis (sub jumatate de gram), in timp ce imi faceam o tigara cu ea. ... (vezi toată discuția)
Contestatie pedeapsa definitiva MorosanuMadalina MorosanuMadalina In cazul unei pedepse definitive date de Inalta Curte de Casatie si Justitie, avocatul condamnatului a depus o contestatie si s-a dat un termen pt rezolvarea ... (vezi toată discuția)