Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce pedeapsa se poate primi pt deținere droguri?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce pedeapsa se poate primi pt deținere droguri?

Buna seara! Ce pedeapsa se poate primi pt deținere de droguri(1g ecstasy)? Dosarul este deschis de mult însă persoana in cauza nu a-a prezentat pana acum la nici un proces. Ce pedeapsa se poate primi in acest caz? Va rog un răspuns urgent! Menționez Ca luni este chemat la Parchetul de pe lângă înalta justiție și casație. Ce se poate întâmpla?
de la 6 luni la 3 ani inchisoare daca detinea pastila pentru consum propriu
de la 5 la 12 ani inchisoare daca pastila era detinuta pentru alte activitati legate de droguri
Asta este in cel mai rău caz? Se poate sa se "aleagă" doar și cu amenda?
Legea nu prevede pedeapsa amenzii pentru acest tip de infractiune.
Care are fi cea mai "ușoară" pedeapsa pt astfel de situație? Se poate da cu suspendare?
Da, se poate obtine si o pedeapsa neprivativa de libertate.