Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost ieri la Saga Festival și am fost prins de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost ieri la Saga Festival și am fost prins de ...

Buna ziua ,
Am fost ieri la saga Festival și am fost prins de Jandarmerie cu jumătate de pastila de Extasy la mine .Care sunt riscurile și cum ar trebui sa procedez mai departe ?Mentionez ca sunt la prima abatere ne având cazier judiciar .Mulțumesc anticipat
Buna ziua,

Ecstasy este un drog de mare risc.

Recunoasteti fapta imputata.

Pedeapsa este individualizata in functie de circumstantele in care este savarsita fapta, insa si in functie de circumstantele personale.

Consumul nu este incriminat de Legea 143/2000, insa deținerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă iar deținerea de droguri de mare risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 alin. 2 din Legea 143/2000.
Dupa ce se primeste rezultatul expertizei substantei depistate asupra dvs, o sa fiti citat in calitate de suspect de catre DIICOT.
În cazul săvârşirii acestei infractiuni, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna strategia apararii.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 alin. 2 din Legea 143/2000.
Dupa ce se primeste rezultatul expertizei substantei depistate asupra dvs, o sa fiti citat in calitate de suspect de catre DIICOT.
În cazul săvârşirii acestei infractiuni, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna strategia apararii.

Deci nu am nicio șansa sa scap fără dosar penal ?
Sunt la prima abatere ,29 de ani fără cazier , am terminat o facultate ,lucrez de 4 ani ,integrat in societate ! Mâine o sa caut un avocat

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 alin. 2 din Legea 143/2000.
Dupa ce se primeste rezultatul expertizei substantei depistate asupra dvs, o sa fiti citat in calitate de suspect de catre DIICOT.
În cazul săvârşirii acestei infractiuni, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna strategia apararii.

Deci nu am nicio șansa sa scap fără dosar penal ?
Sunt la prima abatere ,29 de ani fără cazier , am terminat o facultate ,lucrez de 4 ani ,integrat in societate ! Mâine o sa caut un avocat

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Ecstasy este un drog de mare risc.

Recunoasteti fapta imputata.

Pedeapsa este individualizata in functie de circumstantele in care este savarsita fapta, insa si in functie de circumstantele personale.

Consumul nu este incriminat de Legea 143/2000, insa deținerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă iar deținerea de droguri de mare risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Închisoare la prima abatere ?
O sa va contactez mâine pentru mai multe detalii