Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cai legale de a locui in casa aflata in coproprietate!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cai legale de a locui in casa aflata in coproprietate!

Buna ziua!Sunt divortat si fosta sotie detine actele si cheile casei.Refuza orice discutie sau procedura amiabila de partaj si nici nu imi permite accesul in locuinta!Care ar fi caile legale(fara scandal ) prin care as putea locui in casa ?Cu Mediatorul a refuzat sa vorbeasca si momentan de un proces de partaj nu poate fi vorba din motive financiare.
Buna ziua,
Fara partaj si, eventual o cerere de ordonanta presedintiala pentru permitere acces, nu aveti cum.
Chiar daca bunul este comun e foarte greu sa intrati data fiind situatia dintre dvs. Aveti la indemana partajul (poate fi cerut oricand), pt lipsa de folosinta ii puteti pretinde contravaloarea sau puteti incerca o impartire a folosintei daca imobilul permite.
Solutia ar fi pana la partaj ,pe cale de ordonanta presedintiala(art.997-1002 NCPC)sa formulati o actiune posesorie de reintegrare.
danpopescu2011 a scris:

Solutia ar fi pana la partaj ,pe cale de ordonanta presedintiala(art.997-1002 NCPC)sa formulati o actiune posesorie de reintegrare.

buna ziua
care ar fi conditiile de indeplinit pt a putea formula acest tip de actiune?
Am uitat sa specific,nici ea nu locuieste acolo....poate sprijin la vre-o institutie ca sa nu fiu acuzat ca sparg usa...ca fiind copropietar , nu ar fi intrare prin efractie...