Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Semaforul rosu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Semaforul rosu

Am o nelămurire.Am intrat dintr-o intersecția dirijată prin semafor pe culoarea verde. În fata mea era o mașină care aștepta sa vireze la stânga dar nu putea din cauza mașinilor ce veneau din fata. Eu eram în spatele lui cu botul mașinii pe zebre si cu portiera în dreptul semaforului. După ce a pornit mașina din fata imediat după el am plecat si eu exact în momentul ăla schimbandu-se culoarea semaforului în roșu. Vreau sa stiu daca pot primi amenda,intersectia fiind prevăzută cu camere video. Mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Si credeți că voi primi amenda?totuși cred că am trecut pe galben deoarece am trecut exact în momentul când a început numaratoare pe culoarea roșie...
Culoarea galbenă, de asemenea interzice trecerea. Popular asta se numește forțare a trecerii prin intersecție.