Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract nul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract nul

Buna ziua
in cazul in care fisa de aptitudine lipseste, contractul de munca poate deveni nu?
Nulitatea c.i.m. este posibila numai in anumite situatie mentionate in legislatie.

In speta, lipsa fisei de aptitudine atrage nulitatea contractului individual de munca.

Art.57 C.mun.
.....
(6) Constatarea nulităţii şi stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul părţilor.
(7) Dacă părţile nu se înţeleg, nulitatea se pronunţă de către instanţa judecătorească.
buna ziua
va multumesc