avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract nul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract nul

Buna ziua
in cazul in care fisa de aptitudine lipseste, contractul de munca poate deveni nu?
Cel mai recent răspuns: Daliborka , utilizator 15:13, 13 Decembrie 2016
Nulitatea c.i.m. este posibila numai in anumite situatie mentionate in legislatie.

In speta, lipsa fisei de aptitudine atrage nulitatea contractului individual de munca.

Art.57 C.mun.
.....
(6) Constatarea nulităţii şi stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul părţilor.
(7) Dacă părţile nu se înţeleg, nulitatea se pronunţă de către instanţa judecătorească.
buna ziua
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme contract de munca miha859 miha859 Buna seara, am mai multe intrebari legate de contractul meu de munca, care nu cred ca este tocmai legal... 1. Nu am fisa de post, desi am inteles ca este ... (vezi toată discuția)
Semnarea contractului silviu35 silviu35 AM semnat contractul pe perioada nedeterminata cu functia de gradinar nu am facut fisa medicala mia cerut copie dupa buletin si nu am semnat protectia ... (vezi toată discuția)
Contract de munca fara adeverinta de la medicul de familie ContSters242138 ContSters242138 Buna ziua, S-a incheiat un contract de munca cu o persoana, fara adeverinta de la medicul de familie, doar cu adeverinta de la medicina ... (vezi toată discuția)