Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de autor/licenta articole Marvel
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de autor/licenta articole Marvel

Buna ziua.

Vreau sa aflu daca am dreputul de a comercializa produse pe teritoriul Romaniei, in special stickere autocolante de perete, cu personaje Marvel precum Spider-Man,Captain America sau din DC Comics Batman,Green Arrow etc. Aceste le achizitionez din China , prin platforma Alibaba.

Multumesc.
Daca marcile (denumirile) despre care faceti vorbire sunt protejate, trebuie sa obtineti o licenta de utilizare a marcii (exclusiva sau neexclusiva) de la detinatorul marcii. contrar, va faceti vinovat de contrafacere, comercializarea si utilizarea de marfuri contrafacute, si altele asemenea.

Daca nu sunt protejate (lucru de care ma indoiesc), le puteti comercializa fara probleme.

Despre protectia marcilor respective, puteti sa va informati la OSIM (Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci). informatiile sunt publice, dar contra cost.

Legislatia aplicabila se refera in principal la Legea 84/98.
Trebuie sa plecati de la premiza ca orice text si orice imagine au drepturi de autor (care trebuiesc platite) pana la proba contrarie.
Multumesc.

Dar in cazul in care vreau sa import si sa comercializez produse Code Geass (este un anime) pe teritoriul Romaniei, si aceasta marca NU este inregistrata in Romania de companiile care detin licenta ? In acest caz se pot comercializa ?
Nu stiu daca ati inteles: intre marca inregistrata si drepturi de autor este o deosebire. Faptul ca nu este inregistrata o marca nu inseamna ca desenele ar fi intrat in domeniul public.