avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea de 30 de ani fata de mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea de 30 de ani fata de mostenitori

Vă propun speţa mea de uzucapiune să vă daţi cu părerea dacă ar avea şanse de reuşită sau nu....încă nu am formulat cererea. Orice sfat e bine-venit.

UZUCAPIUNEA de 30 de ani (speţa mea)
Nu am nici un fel de act sau titlu de proprietate asupra imobilului constând în teren+construcţie, cu alte destinaţii, respectiv nu este casă de locuit.
Din datele obţinute până acum imobilul nu are alte vicii, legea 10 etc, cel mai probabil a fost cumpărat fără acte, însă nu ştiu de la cine.
Conform istoricului de rol fiscal imobilul figurează înregistrat din anul 1971 pe numele Gheorghe A străbunicul meu.
Străbunicul Gheorghe A a avut doi copii, pe bunicul meu Dumitru şi o fată, care la rândul ei are moştenitori.
Bunicul Dumitru a avut un singur fiu, pe tatăl meu.
Imobilul a fost dat bunicului meu Dumitru tot în acea perioadă, 1971-1972 când străbunicul şi-a împărţit „verbal” averea între cei doi copii, respectiv şi sora bunicului a primit un teren pe aceeaşi stradă care la fel nu are nici un fel de titlu de proprietate.
De la acea dată bunicul împreună cu tatăl meu (născut în anul 1950) au stăpânit imobilul, toţi vecinii cunoscând acest lucru.
În anul 1981 a decedat străbunicul meu Gheorghe. După moartea sa nu s-a dezbătut succesiunea, bunurile rămânând în aceeaşi situaţie ca şi până atunci.
În anul 1994 a decedat bunicul meu Dumitru, rămânând bunica mea Maria (soţia acestuia) şi tatăl meu.
Între anii 1971-2003 pe istoricul de rol fiscal a figurat Gheorghe.
În anul 2003 pe istoricul de rol apare bunica mea Maria, soţia lui Dumitru, care a plătit impozitul de la moartea acestuia, însă abia în anul 2003 a fost înregistrată pe rolul fiscal.
În anul 2009 a decedat tatăl meu şi apoi în 2014 bunica Maria al cărei moştenitor sunt eu.
Din anul 2015 plăteşte impozitul mama mea, acest lucru fiind evidenţiat în istoricul de rol.
Eu împreună cu mama mea dorim să facem demersuri pentru a intra în legalitate cu acest imobil, relaţiile cu moştenitorii surorii bunicului meu fiind grav vătămate şi nu există un dialog.
Întrebările sunt:
- operează uzucapiunea de 30 ani în acest caz?
- imobilul trebuie împărţit cu moştenitorii surorii bunicului meu?
- cei pe care îi dau în judecată sunt moştenitorii surorii bunicului meu?
- paşii acestui tip de proces îi cunosc, rămâne întrebarea, dacă aş avea câştig de cauză?!

Este operanta uzucapiunea , modalitate originara a dobandirii dreptului de proprietate.


Uzucapiunea reprezinta, practic, o sanctiune impotriva proprietarului nediligent, care a ramas in pasivitate, in ceea ce priveste exercitiul dreptului de proprietate.


Dumneavoastra, cu succes, va puteti adresa instantei de judecata, in vederea dobandirii dreptului de proprietate, pe calea accesiunii imobiliara artificiale.

Veti invoca jonctiunea posesiilor, unind posesia dumneavoastra cu posesie exercitata de autorii dumneavoastra.


Succesorii pot avea calitate procesuala activa .( poate exista un caz de coparticipare procesuala obligatorie, coparticipare procesuala activa, cand este nececar ca actiunea sa fie introdusa de toti succesorii ).


Uzucapiunea presupune exercitarea unei posesii de lunga durata, posesia continua, publica, neintrerupta, sub nume de proprietar.

Viciile posesiei atrag respingerea actiunii.


Trebuie demonstrat faptul ca s-au platit impozitele si taxele aferente terenului .


Se va dispune o expertiza topografica, in vederea identificarii imobilului si in vederea determinarii vecinatatilor.


Succes.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca in ultimii 20 de ani impozitul pe pamant a fost platit de bunicul meu poate sa devina proprietar? Ionut.X Ionut.X Bunicul meu a avut un unchi care nu a avut mostenitori si l-a luat sa aiba grija de el doar ca nu i-a dat nimic in scris bunicului meu si de cand a murit ... (vezi toată discuția)
Casa parinteasca fara titlu de proprietate.bună ziua! nu avem titlu de proprietate pe casă și terenul ... RobuSanda RobuSanda Bună ziua! Nu avem titlu de proprietate pe casă și terenul aferent , locuită în prezent de mama, care s-a căsătorit în 1956 cu tata( decedat în ... (vezi toată discuția)