avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concurs

in institutia unde lucrez se v-a organiza un concurs pentru ocuparea unui post vacant
doresc sa ma inscriu la acest concurs deoarece postul este unul superior celui pe care sunt incadrata acum
mi sa cerut sa-mi dau demisia de pe postul actual daca vreau sa particip la concurs X-(
nu am gasit reglementari in lege despre astfel de situatii.....eu consider ca e dreptul meu sa particip la orice concurs si nu trebuie sa fiu fara serviciu in momentul in care imi caut un nou job indiferent daca e la stat sau la privat
mentionez de asemenea ca sunt personal contractual in institutie publica
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:07, 17 Ianuarie 2017
Nu este obligatoriu sa va dati demisia pentru a participa la acel concurs ....
multumesc, asa consider si eu daca indeplinesc conditiile de participare e dreptul meu sa particip
Daca va respinge dosarul, aveti posibilitatea sa formulati contestatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Examen pe un post suspendat?! sasa25 sasa25 Sotia mea ocupa un post de consilier superior temporar vacant la o institutie deconcentrata din data de 11.05.2010'...pana la incetarea mandatului de primar\", ... (vezi toată discuția)
Functionar public aflat pe un post temporar vacant carmenbucur carmenbucur Va solicit lamuriri in urmatoarea situatie: o persoana se angajeaza pe un post temporar vacant de functionar public (persoana titulara se afla in CIC) si ... (vezi toată discuția)
Demisie functie de conducere-cand se poate angaja o alta persoana pe acel post? mari_lma mari_lma Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu situatia de mai jos. O persoana cu functie de conducere, isi depune demisia. In preaviz acesta isi efectueaza zilele de ... (vezi toată discuția)