Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare prima anuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare prima anuala

Un salariat poate sa primeasca o prima la finalul anului daca in luna decembrie este in concediu medical? cum se procedeaza in acest caz cu declaratia 112?
Codul Muncii
art.49
....
(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
(3) Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.
.....

Asadar, salariatul in cauza poate primi acea prima in conditiile alineatului 2 al art.49 C.mun.
Multumesc pentru raspuns, in acest caz in declaratia 112 va figura cu venituri fara zile lucrate fiind toate luna in concediu medical, o sa fie eroare pe validare declaratie. cum se completeaza declaratia 112 pentru o validare corecta?