Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la carte de munca ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la carte de munca ?

Bună seara. Tatăl meu are un picior amputat și celălalt este operat , are baipas dar nu mai poate sa meargă. A avut pensie pe caz de boală și eu am fost insotitoarea lui primind indemnizație. Acum tatăl meu a intrat la pensie de vârstă și eu iau în continuare. Tatăl meu ia și pensie de handicap, încadrat în gradul II permanent. Vreau să știu dacă am dreptul la carte de munca și unde trebuie sa merg să îmi fac. Vă mulțumesc frumos. O seara frumoasa
Contractul individual de munca al asistentului personal se incheie cu primaria localitatii de domiciliu sau resedinta a persoanei cu handicap grav, dupa caz, in termen de maximum 30 de zile de la data inregistrarii cererii. (art.39 (1) Lege nr. 448/2006)

Detalii : [ link extern ]