avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua! Am o intrebare:instanta a incuviintat executarea silita a sumei de 7300 lei la data de 15.11.2016 + 1500 taxa executorului. Mi s a facut oprire pentru suma de 13100 in ianuarie 2017. De unde aceasta dierenta de aproape 5000 lei?
Cel mai recent răspuns: Iana Țurcan , Consilier juridic 14:02, 19 Ianuarie 2017
In titlul executoriu aveti detaliat ce reprezinta sumele poprite.
Probabil este vorba de penalitatile de intarziere calculate pentru debitul datorat.
Pe langa creanta si onorariu executor, executorul mai face anumite interogari pentru care face anumite cheltuieli si le pune ca si cheltuieli de executare. Astfel, va recomand sa va duceti la biroul executorului si sa studiati dosarul sau sa-i cereti referinte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata poprire hmcs2004 hmcs2004 A sosit pe adresa firmei, o Instiintare de proprire din salariul unui angajat. Unde se cere proprirea de sume, asupra salariului angajatului, pana la ... (vezi toată discuția)
Executare silita alinaminia alinaminia este normal ca pentru debitul de 87 lei taxele de executare sa fie 739 lei?adica mi se pare absurd,hai am inteles 100,200....300,dar chiar 700?:O rezolv ceva ... (vezi toată discuția)
Calcul dobanda dupa incuviintare executare silita. MihaiCL MihaiCL Buna ziua. Intr un dosar de incuviintare executare silita s a dat urmatoarea solutie. Solutie: Admite cererea formulată de Biroul Executorului Judecătoresc ... (vezi toată discuția)