Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

este normal ca pentru debitul de 87 lei taxele de executare sa fie 739 lei?adica mi se pare absurd,hai am inteles 100,200....300,dar chiar 700?:O
rezolv ceva daca fac contestatie la executare sau mai bine merg si esalonez suma?
Ordinul Ministerului Justitiei nr. 2561/2012 pentru modificarea anexei la Ordinul ministrului justitiei nr. 2.550/C/2006 privind aprobarea onorariilor minimale si maximale pentru serviciile prestate de executorii judecatoresti,publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 569, din 10 august 2012, modifica tarifele minimale si maximale practicate de executorii judecatoresti pentru activitatile executari indirecte =urmarirea mobiliara si imobiliara a creantelor si popriri, in sensul ca vor fi creante pentru care tarifele scad =in cazul celor care nu depasesc suma de 500 de lei, si creante pentru care tarifele cresc, in functie de valoarea creantelor=in cazul celor care depasesc suma de 1.000 de lei
Pentru creantele in valoare de pana la 500 lei inclusiv, onorariul minim este de 10% din suma reprezentand valoarea creantei ce face obiectul executarii silite.
Pentru clarificarea sumei impuse ,contactati executorul judecatoresc si analizati temeinic documentele din dosar
Suma de 87 lei este mai veche si s-a solicitat actualizarea ?
in incheierea exec sumele sunt urm :
144 lei diferenta tva (chelt executare calculata pt 600 lei
600 lei cheltuieli necesare executarii
1,92 lei diferenta tva -onorariu executor
8 lei onorariu executor
{debit:25 lei chelt judecata+47,36 lei facturi+12,91 penalizari}
observ ca nu se mai cere in instanta incuviintare executarii silite
alinaminia a scris:

este normal ca pentru debitul de 87 lei taxele de executare sa fie 739 lei?adica mi se pare absurd,hai am inteles 100,200....300,dar chiar 700?:O
rezolv ceva daca fac contestatie la executare sau mai bine merg si esalonez suma?

Din practica am observat ca executorii tarifeaza astfel:
10% balanta+ onorariu executor ( care difera) + taxa de incuviintare + taxa intiala pt interogari etc etc+ actele ce le intocmes/xerox-uri etc
Astfel ca de la o suma mica, se aduna si ase ajunge la o valoare care pare mult peste asteptari sau inchipuire, deaceea cel mai bine este sa se evite executare silita ( plata amiabila cu creditorul)