Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intoarcerea la munca dupa ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intoarcerea la munca dupa ccc

Buna ziua! Spre sfarsitul anului va trebui sa ma intorc la munca dupa CCC. Am avut ceva discutii cu angajatorii cand am intrat in concediu prenatal, acum nu stiu care va fi situatia cand ma voi intoarce si de aceea as avea nevoie de cateva lamuriri. Cand ma intorc, sunt obligata sa raman o anumita perioada de timp in cadrul aceleiasi firme? Daca imi dau demisia si ma angajez imediat in alta parte, mai beneficiez de stimulentul de insertie? Multumesc.
MirelaOprescu a scris:

....Cand ma intorc, sunt obligata sa raman o anumita perioada de timp in cadrul aceleiasi firme? Daca imi dau demisia si ma angajez imediat in alta parte, mai beneficiez de stimulentul de insertie? Multumesc.

Nu sunteti obligata sa reveniti la acelasi angajator de unde ati intrat in CCC si nici sa stati o anumita perioada de timp dupa revenire, exclus situatia demisiei cu preaviz.

Pentru a beneficia de stimulent de insertie pana la 3 ani , va trebui sa reveniti la munca cu cel putin 60 de zile dinainte de data implinirii de catre copil a varstei de 2 ani.

Daca incetati activitatea si va angajati imediat , atunci nu pierdeti stimulentul de insertie.
Si cu cererea pe care trebuie sa o fac catre angajator pentru intoarcerea la lucru? Cum trebuie sa procedez daca, de exemplu, imi gasesc altceva si merg direct acolo sa mi se faca angajare? Mai trebuie facuta? Sau se activeaza automat contractul? Multumesc.
La fostul angajator depuneti cerere de incetarea a susendarii si totodata de incetare a c.i.m.
Am inteles. Multumesc mult.