Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Daca sunt bărbat cu varsta de 60 ani si 6 luni si am 26 de ani de difuzare pot iesi la pensie anticipat partial?
Pensia anticipată parţială se acordă cu cel mult 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare, persoanelor asigurate care au realizat stagiile complete de cotizare prevăzute de lege, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.

Altfel spus, trebuie sa aveti intre 35 si 43 de ani de stagiu de cotizare.

Detalii : [ link extern ]