Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda sau inchisoare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda sau inchisoare

buna seara,zilele astea mi.a venit o amenda din austria de 550 de euro pentru ca nu am lipit vigneta pe parbriz,asta deja 6 luni in urma dar abia acum a venit plicul,masina este inmatriculata pe germania si resedinta soferului la fel,in scrisoare mai scrie daca nu platesc amenda trebuie sa fac o zi si 9 ore de inchisoare,vingneta am cumparat.osi mi.au facut si poza la ea numai ca nu era pozitionata cum vroiau ei,este vreo posibilitate sa contest asa ceva sau ce ar trebui sa fac in cazul asta?multumesc
Buna ziua,
Interesati-va la un avocat din Austria avand in vedere ca va trebui sa va adresati autoritatilor judecatoresti in acea tara
Numai un avocat din Austria sa va poate ajuta in mod efectiv,contestatia o veti depune in Austria si se va judeca potrivit legii austriece in materie.