Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Arestat în Germania
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Arestat în Germania

Bună ziua! Fratele meu este arestat în Germania de 2 luni ! Nu știm nimic de atunci (am primit doar o înștiințare ca a fost arestat atunci).
Acum intreb:vom ști și noi ,familia,când va fi judecat?
Sau ar trebui sa fac cumva sa iau legătura cu penitenciarul?
Puteti sa ii scrieti, va primi scrisoarea. Sa aveti grija ce scrieti ca le primeste deschise cu acordul procurorului. In perioada de arest, e destul de greu cu comunicarea.
Va puteti programa la vizita, pt asta vb la penitenciar.

În înștiințare scria ca a fost arestat și va fi expulzat (unde nu scria),dar el a stat închis în Elveția o săptămână înainte de a fi prins în Germania...
E posibil sa fie expulzat deja în Elveția fără sa fim și noi anunțati?
Cat durează sa fie anchetat dosarul lui ? Durează mai mult de 3 luni.
Dacă avea avocat din oficiu ar fi luat el legătură cu noi,nu?
Am luat legătura cu un avocat român de acolo și mi-a spus ca e cam târziu acum sa meargă la el sa vadă despre ce este vorba :(
As plăti un avocat sa meargă sa vadă despre ce este vorba ,dar ma gândesc sa nu fie dus în Elveția și sa plătesc degeaba 500/600 de euro
Are avocat din oficiu indiferent unde e, mai aveti rabdare ca va lua intr-un fel sau altul legatura cu dvs, fie el sau avocatul lui.
Va mulțumesc din suflet! Răbdare pana când:(?
E posibil ca el sa fie refuzat avocatul (voit sau nevoit) ?
Mulțumesc
Luati legatura cu penitenciarul, macar sa stiti daca mai e acolo.