Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordare stimulent insertie la mama intoarsa la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordare stimulent insertie la mama intoarsa la servici, in cazul in care tatal copilului a ramas in CCC

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de acordarea stimulentului de insertie.
Avem o fetita de 4 luni, si eu -mama- m-am intors la servici dupa expirarea concediului de sarcina si lauzie. Sotul meu- tatal copilului urmeaza sa depuna actele pentru indemnizatia de cresterea a copilului pana la varsta de 2 ani.
Eu, ca mama reintoarsa la servici pot avea dreptul la stimulentul de insertie, in cazul in care tatal este in CCC?
Va multumesc.
Pe durata cat tatal se afla in CCC, mama nu poate primi stimulent de insertie.