avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordare stimulent insertie la mama intoarsa la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordare stimulent insertie la mama intoarsa la servici, in cazul in care tatal copilului a ramas in CCC

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de acordarea stimulentului de insertie.
Avem o fetita de 4 luni, si eu -mama- m-am intors la servici dupa expirarea concediului de sarcina si lauzie. Sotul meu- tatal copilului urmeaza sa depuna actele pentru indemnizatia de cresterea a copilului pana la varsta de 2 ani.
Eu, ca mama reintoarsa la servici pot avea dreptul la stimulentul de insertie, in cazul in care tatal este in CCC?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:57, 26 Ianuarie 2017
Pe durata cat tatal se afla in CCC, mama nu poate primi stimulent de insertie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie vs. luna tatalui Kazfer Kazfer Copilul implineste 2 ani la data de 01.09.2017. Mama se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, pana la data de 01.08.2017, ... (vezi toată discuția)
Renunțare la concediul de creștere a copilului înainte de termen: poate intra în ccc celălat părinte? se primește stimulent de inserție în acest caz? ovit ovit Bună ziua! Dacă până în prezent beneficiez de concediu de creștere copil în calitatea de tată și sot...pot sa renunt la dreptul meu si sa revin la ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie claudia.streanga claudia.streanga Buna ziua. As avea si eu cateva intrebari legate de acest stimulent de insertie, care se ofera mamelor ce revin la job, pana ce copilashul implineste 1 an. ... (vezi toată discuția)