Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale lichidare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

lichidare societate

Cum pot inchide o firma al carui administrator sunt, am 30 % din actiuni. Actionarul principal cu 70%, avea dubla cetatenie romano-americana, a decedat anul trecut si mostenitorii nu au trecut firma in certificatul de mostenitor. Din aceasta cauza nu pot inchide sau suspenda firma, datoriile rezulate din forfetar crescand zilnic. Ma intereseaza cum pot inchide sau suspenda firma, daca pot chema in justitie mostenitorii actionarului principal pentru acoperirea datoriilor si ce se poate intampla la neplata datoriilor catre fisc.
De asemenea, exista vreo cale legala de renuntare la actiuni si la statutul de administrator?
danenache76, utilizator
- depinde ce scrie in actul constitutiv al societatii, daca societatea poate sa-si continue sau nu activitatea prin succesorii asociatului decedat. Trebuia sa se spuna la notar de existenta societatii - ca este asociat intr-o societate. Art 229 si 230 din Legea 31/1990 - se poate hotara dizolvarea voluntara.