avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... alocatie
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

alocatie

La sfarsitul anului 2015-2016 am ramas repetent. Anul acesta in noiembrie am implinit 18 ani. Voi primi alocatie anul acesta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:14, 28 Ianuarie 2017
legea 61/1993
art1
.....
(3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.

(4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat,
cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatii elevi peste 18 ani invatamant special LTSEcaterina LTSEcaterina Elevii peste 18 ani care urmeaza cursurile invatamantului liceal special beneficiaza de alocatie in conditiile in care orientarea catre invatamantul special se ... (vezi toată discuția)
Alocatie de stat Cristina/68 Cristina/68 Fiul meu a implinit 19 ani in septembrie 2018 si este elev in clasa a XII-a(nu repeta anul)...Luna aceasta inca nu a primit alocatia....as vrea sa stiu daca ... (vezi toată discuția)