Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... alocatie
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

alocatie

La sfarsitul anului 2015-2016 am ramas repetent. Anul acesta in noiembrie am implinit 18 ani. Voi primi alocatie anul acesta?
legea 61/1993
art1
.....
(3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.

(4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat,
cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical.