Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Gratiere- descontopire pedepse
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Gratiere- descontopire pedepse

Buna ziua am si eu o intrebare pentru persoanele care activeaza in domeniu sau cunoscatori. Odata cu aceasta gratiere este posibil ca pedepsele sa se descontopeasca. Ucidere din culpa 6 ani, vatamare corporala din culpa 3 ani, falsificare sau substituire de alimente 2 ani... in total 8 ani inchisoare (pedeapsa cea mai grea plus sporul celorlalte pedepse). Plus inca o condamnare de 2 ani pt contrabanda...
Nu are nici o legatura gratierea cu contopirea pedepselor ! In cazul prezentat de dvs , pedepsele au fost contopite adica a fost se aplicata pedeapsa cea mai grea, la care a fost adaugat un spor ( o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite ) .
Dacă unele din pedepse vor fi gratiate se va ajunge la o alta pedeapsa.
Analiza se face în concret.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat