Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Marca youtube
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Marca youtube

Buna ziua,

Am un canal de youtube si ma intereseaza daca as putea sa inregistrez numele ca si marca pentru a nu il mai putea folosi nimeni. Cu acest nume este inregistrata si o pagina de facebook.
In cazul in care se poate cum ar trebui declarate si ce aplicabilitate ar avea marca avand in vedere ca sunt pe youtube respectiv facebook

Multumesc mult
Exemplu de folosire de marca inregistrata pe YouTube: [ link extern ]

La ce se refera marca inregistrata: [ link extern ]
Daca vreti sa va protejati semnul, trebuie sa il inregistrati la OSIM, ca marca, pentru serviciile si/sau produsele pe care doriti sa le comercializati/ oferiti. Studiati politica Facebook si politica Youtube de aparare a drepturilor de proprietate intelectuala, pentru a vedea aplicabilitatea protectiei in mod concret.

De exemplu:
[ link extern ]

In principiu, daca faceti dovada ca o alta persoana a creat o pagina utilizand marca dvs. ce a fost in prealabil inregistrata, este posibil ca Youtube sau Facebook sa inchida acea pagina. Posibil, nu si obligatoriu. Daca si cealalta persoana face dovada ca utilizeaza cu buna credinta acea marca (de ex: are si ea o marca inregistrata inaintea dvs in alt stat sau este o pagina de fan-club si rezulta in mod clar acest lucru), Facebook si Youtube nu pot inchide pagina. Repet, trebuie sa studiati atent Regulile de proprietate intelectuala ale FB si YT.
Laura-Valentina Magori-Craiovan, Avocat