avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenda contraventionala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenda contraventionala

Ma numesc Alexandru George B. si am primit o amenda contraventionala in data de 08.09.2009 ora 00:15 ( ora procesului verbal ) pentru tulburarea linisti publice si linistea locatarilor, citez " Subnumitul, pe str. xxx xxx nr. x , folosirea unui aparat muzical la intensitate mare ....... , linstea publica si linistea locatarilor ". Mentionez ca stau la casa si am 2 vecini plecati din localitate in dreapta casei mele se afla un hotel care detine geamuri de tip termopan si conosc foarte bine administratorul hotelului. Nu exista reclamatii privind amenda pe care am primit-o, aceasta avand o valoare intre 200-1000 lei, binenteles am primit maximul amenzi 1000 lei neavand posibilitatea de a plati jumatate din amenda in cele 48 ore, cei de la politie autosesizandu-se asupra faptului. Ei nu au facut o masuratoare a decibelilor binenteles aceasta depasea cu mult limita maxima admisa acelui interval orar. Ce pot face in acest caz pentru anularea procesului verbal sau diminuarea amenzi, cei de la politie nu au nici un martor.
Va multumesc anticipat.
Cu stima Alexandru George B.
Contestati procesul verbal in instanta , in termen de 15 zile de la comunicare.
Plangere impotriva procesului verbat de contraventie in care aratati tot ceea ce sustineti si cereti anularea procesului, o depuneti la judecatoria de care apartineti, este scutita de taxa de timbru.
Multemesc pentru raspuns, mentionez ca procesul verbal l-am semnat. Ce sanse de castig as avea ?
Cu stima,
Alexandru George B.
Daca lucrurile stau asa cum ati spus, daca va descurcati la formulat totul pe hartie si va mai descurcati si in instanta as zice ca aveti sanse foarte bune.
Verificati cu atentie procesul verbal, de multe ori acesta nu este incheiat conform prevederilor art 16 din OG 2/2001- actualizata si astfel se obtine anularea respectivului proces verbal.

Alte discuții în legătură

Amenda pentru tulburarea linistii publice andreiusalexxx andreiusalexxx pentru a primi amenda pt disturbarea linistii publice politia e obligata sa aibe un aparat de masurat decibelii?care e limita de decibeli pt a nu putea s imi ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda aplicata pe nedrept ContSters83715 ContSters83715 politistul mi-a dat o amenda pe nedrept ca am sunat la 112 noaptea, reclamand vecinul. Vecinul are mai multe amenzi pt tulburarea linistii publice. Pe ... (vezi toată discuția)
Vecini recalcitranti AnaAnita AnaAnita Asociatia de proprietari se poate indrepta pe cai juridice impotriva unui vecin care ma deranjeaza prin zgomote la orice ora din zi si din noapte? Am chemat ... (vezi toată discuția)